Ogłoszenie o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS 2025

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Rypinie informuje, iż w terminie:

od  07.07.2025 r. do 15.07.2025 r.

będzie prowadzony nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków
z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Nabór zostanie otwarty o godz. 7:30 dnia 07.07.2025 r. a zamknięty o godz. 12:00 dnia 15.07.2025 r.

W ramach niniejszego naboru Pracodawca w ramach składanego wniosku o środki KFS będzie mógł się ubiegać albo o środki z tzw. limitu podstawowego KFS albo o środki z rezerwy KFS. Obie pule są traktowane odrębnie, ze względu na treść priorytetów przyjętych w ramach limitu podstawowego KFS i rezerwy KFS.
W razie potrzeby Pracodawcy ubiegania się o środki KFS z limitu podstawowego i rezerwy KFS można złożyć dwa oddzielne wnioski o środki KFS-u - w ramach dostępnych limitów.

 

I.   TZW. LIMIT PODSTAWOWY KFS 2025

Wysokość dostępnych środków z tzw. limitu podstawowego KFS wynosi: 33 210,00 zł.

W ramach naboru wniosków pracodawców, środki KFS (z limitu podstawowego) będą przeznaczone na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, zgodnie z ogłoszonymi na 2025 r. priorytetami  wydatkowania środków KFS określonymi przez ministra właściwego ds. pracy tj.:

1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub województwie.

2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów i technologii i narzędzi pracy.

3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.

4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu pracowniczego oraz budowania zdrowej
i różnorodnej kultury organizacyjnej.

6) Wsparcie cudzoziemców w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.

8) Rozwój umiejętności cyfrowych.

9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną;

14) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzeniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub        rozpowszechnianiem w firmach work-life balance – priorytet dodany w kwietniu 2025 r.

 

II.   LIMIT REZERWY KFS 2025
Wysokość dostępnych środków z limitu rezerwy KFS wynosi: 250 000,00 zł.

W ramach naboru wniosków pracodawców, środki KFS (z rezerwy KFS) będą przeznaczone na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, zgodnie z ogłoszonymi na 2025 r. priorytetami  wydatkowania środków z rezerwy KFS określonymi przez Radę Rynku Pracy tj.:

10) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia;

11) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem  niepełnosprawności;

12) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem; 

13) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określają na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa. 

 

Przy rozpatrywaniu wniosku brane pod uwagę będą następujące elementy:

  • zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok; odpowiednio do tzw. limitu podstawowego lub limitu z rezerwy KFS;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków z KFS działań określonych we wniosku,
    z uwzględnieniem dostępnego limitu środków KFS.

Pracodawca planując termin rozpoczęcia wnioskowanych działań kształcenia ustawicznego powinien uwzględnić czas przewidziany na rozpatrzenie wniosków i ewentualnego zawarcia umowy z tut. Urzędem. Orientacyjny termin rozpatrzenia wniosków, to do 30 dni od dnia upływu terminu składania wniosków. Działania kształcenia ustawicznego, finansowane z KFS, mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu umowy z pracodawcą, któremu zostaną przyznane środki KFS.

Sposób składania wniosku;

wnioski przyjmowane będą w terminie od 07.07.2025 r. od godz. 7:30 do 15.07.2025 r. do godz. 12:00 wnioski złożone w innym terminie nie będą rozpatrywane – liczy się data i godzina wpływu do PUP w Rypinie:

1) w wersji elektronicznej:

  • przy wykorzystaniu portalu praca.gov.pl z użyciem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego elektronicznego;
  • na adres skrzynki e-Doręczeń AE: PL-46308-27664-BDGHS-19 z użyciem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego elektronicznego;
  • przy wykorzystaniu platformy ePUAP (/PUPRYPIN/SkrytkaESP) z użyciem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego elektronicznego;
  • na adres e-mail: tory@praca.gov.pl, przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego;

2) w wersji papierowej:

  • składając wniosek bezpośrednio w sekretariacie PUP w Rypinie  – pok. nr 4; 
  • przesyłając wniosek za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Rypinie, ul. Nowy Rynek  14, 87-500 Rypin.

Zasady przyznawania środków z KFS przez PUP Rypin, wyjaśnienia do priorytetów oraz druki do pobrania znajdują się poniżej oraz na stronie internetowej Urzędu http://rypin.praca.gov.pl w zakładce „Dla pracodawców i przedsiębiorców”.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy pracodawców do Powiatowego Urzędu Pracy w Rypinie – pok. 12 i 17 lub do kontaktu telefonicznego pod numerem: 54 280 21 44, 54 280 21 45.                                                                           

                                                                                                                                                 

                                                                            z up. Starosty

                                                                       mgr Ilona Więckowska

                                                                     Dyrektor PUP w Rypinie

Rypin, dnia 25.06.2025 r.                                                           

                                 

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu